Centra logistyczne - jak sortuje się nasze paczki?

Centra logistyczne - jak sortuje się nasze paczki?

Zarówno węzły ekspedycyjno-rozdzielcze Poczty Polskiej, jak i obiekty należące do firm kurierskich obsługują codziennie setki tysięcy paczek i listów. Jak to możliwe, że wszystkie trafiają tam, gdzie powinny? No i jaka technologia w tym pomaga?

Co zrobić by paczka dotarła jak najszybciej?

Każdy list czy paczka przechodzi przez jakiegoś rodzaju centrum logistyczne. Przesyłki trafiające do punktów nadawczych trafiają w specjalnych pojemnikach do najbliższej sortowni, gdzie najpierw, w zależności od gabarytu, rozdzielane są do opracowania automatycznego lub ręcznego. Jeśli sprzedajecie swoje produkty przez Internet i chcecie, by wasze przesyłki docierały do celu jak najszybciej, warto wybierać jednolite i odpowiednio sztywne opakowania kartonowe. Łódź jest miastem, w którym na pewno znajdziecie dostawcę takich rozwiązań. Dzięki takim opakowaniom z pewnością będą one sortowane automatycznie.

Automatyczne sortowanie paczek

W procesie zautomatyzowanym paczki są wykładane przez pracowników na taśmę, nad którą znajduje się specjalny skaner. Następnie trafiają na samoprogramujący się przenośnik z pochylniami, który krąży wokół sektorów przydzielonym konkretnym regionom (np. głównym kodom pocztowym). Paczka znajdująca się nad docelowym pojemnikiem zostaje zepchnięta po rampie i trafia do klatki transportowej, która później przewożona jest do punktu, z którego pobierają ją kurierzy.

Jak przebiega sortowanie ręczne?

Do trwającego nieco dłużej sortowania ręcznego przekazuje się paczki o nieczytelnym dla skanera adresie i nieregularnych kształtach. Są one opracowywane pojedynczo przez pracowników. Odczytują oni adresy, wpisują je do systemu i drukują specjalne etykiety. Po naklejeniu takiej adresówki paczka trafia do docelowej klatki. W procesie tym stosuje się specjalistyczne drukarki etykiet i dedykowane do nich taśmy, takie jak brother dk 22205. Są one odporne na działanie wody i niezwykle trwałe, dzięki czemu adres jest zawsze czytelny.

Sortowanie listów - czyli szybkość i precyzja

Opracowanie przesyłek listowych jest w pełni zautomatyzowane. Adresy są tu skanowane z zaskakującą prędkością, a proces ten jest na tyle szybki, że przypomina nieco liczarkę do banknotów. Po zeskanowaniu listy lądują na kolejnym podajniku, z którego trafiają, podobnie jak paczki, do specjalnych pojemników. Wszystkich rozwiązań, dzięki którym jest to możliwe, nie sposób wymienić w jednym tekście. Na szczególną uwagę zasługuje jednak łożysko precyzyjne, stosowane m.in. w budowie robotów przemysłowych. To właśnie dzięki niemu możliwe jest uzyskanie jednocześnie takiej dokładności i efektywności.

Sortowanie przesyłek pocztowych i kurierskich jest oczywiście o wiele bardziej skomplikowane. Zastosowaliśmy masę uproszczeń, by tekst ten był po prostu zrozumiały. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o technologii, która nas otacza, to zapraszamy do innych naszych tekstów.