Karta kryptograficzna zmieniła nasz świat – dowiedz się o niej więcej!
Oto historia prostokątnego kawałka plastiku, który prawie każdy z nas posiada w swoim portfelu. Dzięki niemu możemy wypłacać pieniądze w bankomacie, rejestrować czas pracy czy realizować transakcje bezgotówkowe. Tak – wprowadzenie kart kryptograficznych do powszechnego obiegu zdecydowanie zmieniło nasz świat. To wynalazek równie ważny jak wynalezienie koła czy ognia – dowiedz się więcej na temat powstania kart kryptograficznych. Kiedy je konkretnie wymyślono i jak to się stało, że dziś wszyscy z nich korzystamy? Zapraszamy do lektury!
Czym są karty kryptograficzne?
To karty, przy pomocy których można zweryfikować dane ich posiadacza – kiedy realizujemy płatność bezgotówkową i przykładamy kartę do terminala, urządzenie w mgnieniu oka odczytuje dane zapisane na tej karcie, a następnie łączy się z bankiem celem weryfikacji dostępności środków na koncie. Kiedy z kolei przykładamy kartę do skanera przed drzwiami wejściowymi do biura w naszym miejscu pracy, skaner odbiera dane osoby i przesyła je do systemu, dzięki czemu system rejestruje godzinę rozpoczęcia pracy przez posiadacza karty. A kiedy na przykład chcemy zapłacić za zakupy naszym voucherem prezentowym w postaci plastikowej karty, to po przyłożeniu go do skanera ekspedient otrzymuje informację o ilości środków dostępnych w ramach vouchera. Początkowo takie karty produkowano w różnych wymiarach, jednak z czasem standaryzowano ich wielkość do 5,60 mm szerokości i 53,98 mm wysokości – karty tej wielkości zmieszczą się w prawie każdym portfelu, więc zawsze można je mieć przy sobie.
Historia powstania kart kryptograficznych
Kiedy wymyślono karty kryptograficzne? Ciekawym faktem na temat tych wyjątkowych kawałków plastiku jest to, że nie do końca wiadomo kiedy je konkretnie wymyślono. Na 100 % zostały opatentowane przez Jürgena Dethloffa i Helmuta Gröttrupa w latach 70 XX wieku, naukowcy ci prowadzili nad nimi prace jeszcze w latach 60. Najprawdopodobniej jednak karty kryptograficzne zostały odkryte nieco wcześniej, jednak były to modele prototypowe opracowywane w ramach badań rządowych. Zalety kart kryptograficznych zostały szybko docenione przez banki, które zaczęły je stosować jako karty kredytowe już w latach 80, jednak to dopiero na kolejną dekadę przypada prawdziwy boom jeżeli mowa o popularności tych kart. To wtedy karty kryptograficzne zaczęły wypierać żetony z popularnych niegdyś automatów telefonicznych – dziś z automatów już prawie nikt nie korzysta, jednak kartę kryptograficzną posiada prawie każdy z nas.
Jak działa karta kryptograficzna?
Karty kryptograficzne nowej generacji dzielą się na dwa typy – karty chipowe i karty mikroprocesorowe. Znakiem rozpoznawczym tych pierwszych jest oczywiście chip, natomiast w przypadku tych drugich dane są zapisane na mikroprocesorze wtopionym w kartę. To właśnie na chipie lub mikroprocesorze zapisywane są dane, dzięki którym można zweryfikować posiadacza takiej karty. To niesamowite, jak wiele zawdzięczamy tym niewielkim kawałkom plastiku – kartom, które zrewolucjonizowały nasz świat!