Programowanie low-code, na czym to polega? Opowiadamy!

Programowanie low-code, na czym to polega? Opowiadamy!

Czy wiesz, że możesz samodzielnie stworzyć aplikację firmową bez znajomości jakiegokolwiek języka programowania? Wszystko dzięki platformom low-code lub inaczej no-code, które spędzają sen z powiek programistów. Dziś postanowiliśmy opowiedzieć nieco więcej na temat tych platform. Czy faktycznie odbiorą one pracę programistom? W jaki sposób tworzy się aplikacje w oparciu o platformy low-code? Sprawdźmy!

Czym są platformy low-code lub no-code?

Terminy low-code i no-code są stosowane dla tego samego narzędzia, czyli platformy, w ramach której możemy stworzyć aplikację z elementów kodu za pośrednictwem interfejsu graficznego. Takie tworzenie aplikacji polega na łączeniu klocków lub inaczej segmentów w postaci kolorowych figur z zapisaną funkcją. Taka forma pracy z kodem jest przystępniejsza od tradycyjnego programowania. Przysłowiowe „klepanie kodu” złożonego z kolorowych literek i znaków widocznych na czarnym tle, potrafi skutecznie zniechęcić do nauki tej dziedziny. Dlatego platformy stwarzają morze możliwości przed przedsiębiorcami, marketingowcami i innymi osobami niekoniecznie zaznajomionymi z programowaniem, ale chcącymi usprawnić działanie swojego biznesu czy też po prostu zacząć tworzyć aplikacje. Przy użyciu platformy low code możemy opracować aplikacje do kontaktu z klientami, obsługi drukarki etykiet, rzucania palenia czy czegokolwiek innego – to nowa forma tworzenia softów, która z pewnością zrewolucjonizuje rynek!

Czy low-code odbierze prace programistom?

Czy programiści mają się czego obawiać ze względu na rosnącą popularność low-code? Uważamy, że zdecydowanie nie! Każda platforma low-code powstała jako narzędzie pracy – tak dla osoby niezaznajomionej z programowaniem, jak i dla doświadczonego programisty. Ekspert może ją więc wykorzystać jako wsparcie przy realizacji prostszych zadań. Warto mieć również na uwadze to, że wiele tego rodzaju platform działa na zasadzie szablonowych bloków co znacznie ogranicza zakres przystosowania tworzonej aplikacji do indywidualnych wymogów klienta. Dlatego doświadczeni programiści z pewnością wciąż będą realizowali zlecenia dla bardziej wymagających klientów. Z kolei aplikacje tworzone w ramach paltform low-code będą raczej wykorzystywane przez mniej wymagających klientów. Na koniec nadmienimy, że platformy low-code działają już od prawie dekady – na tę dekadę przypada również największy wzrost zarobków w branży IT, więc informatycy naprawdę nie mają się czego obawiać!