Wszystko, co musisz wiedzieć o tworzeniu aplikacji w platformie low-code – zobacz jakie to proste!
To fakt – platformy low-code zrewolucjonizowały branżę tworzenia aplikacji. Dzięki nim możemy stworzyć soft bez napisania nawet jednej linijki kodu. W jaki sposób tworzy się oprogramowanie za pośrednictwem takiej platformy? Specjalnie dla Was postanowiliśmy to sprawdzić – oto jak działają platformy low-code w praktyce! Zapraszamy do lektury!
O co chodzi z tym low-code?
Platformy low-code (nazywane również platformami no-code) służą do tworzenia aplikacji bez przysłowiowego „klepania kodu”. Z kolei termin platforma odnosi się do środowiska – w którym tworzymy aplikacje za pośrednictwem interfejsu graficznego. Każdy segment zawarty w tym interfejsie odpowiada za inną funkcję aplikacji – tak naprawdę, to właśnie taki segment jest fragmentem kodu. Łącząc segmenty, tworzymy więc kod bez pisania – jedynie klikając myszką. A szata graficzna aplikacji? To proste –do zasobów w platformie możemy zaimportować pliki graficzne z komputera. Aplikacja stworzona w ramach takiej platformy może służyć do czegokolwiek – na przykład do obsługi drukarki etykiet w firmie czy też do składania zamówień. Dlaczego wspominamy wyłącznie o zastosowaniu firmowym? Bo właśnie wśród klientów biznesowych low-code robi prawdziwą furorę. Z takich platform chętnie korzystają działy marketingowe, które dotychczas musiały zlecać wykonanie aplikacji firmom zewnętrznym, a dziś mogą je stworzyć samodzielnie w prosty i intuicyjny sposób. Faktycznie trzeba przyznać, że tworzenie aplikacji w low-code jest po prostu wygodne – nie każdy lubi patrzeć na długie linijki kodu, dlatego dosłownie układanie aplikacji z klocków jest kuszącą alternatywą.
Czy programiści mają się czego obawiać?
Kiedy ponad 10 lat temu świat informatyczny obiegła informacja o powstaniu pierwszej platformy low-code, wielu programistów wpadło w konsternację. Osoby naprawdę zaczęły się bać o swoją przyszłość w branży. Warto jednak podkreślić, że to właśnie na ostatnie lata przypada największy rozwój branży informatycznej. Oznacza to, że platformy low-code nie odebrały pracy programistom – a przynajmniej nie w takim stopniu, jak się początkowo obawiano. Praca programistów jest w dalszym ciągu potrzebna – tak przy programowaniu urządzeń, jak i przy tworzeniu stron czy chociażby aplikacji. Każda platforma low-code pozwala na stworzenie prostej aplikacji z gotowych segmentów kodu. Firmy, którym zależy na stworzeniu unikalnej, w pełni spersonalizowanej aplikacji w dalszym ciągu będą zlecać stworzenie oprogramowania programiście. Dlatego uważamy, że pozycja programistów nie jest zagrożona przez istnienie tego rodzaju platform.