Aplikacje mobilne – jak nauczyć się je tworzyć?

Aplikacje mobilne – jak nauczyć się je tworzyć?

Żyjemy w czasach, w których cytując klasyka „pisać każdy morze” i nie mamy tu bynajmniej na myśli artykułów! Tymi pisanymi działami mogą być właśnie aplikacje mobilne – obecnie istnieje tak wiele możliwości i ułatwień, że twórca aplikacji nie musi nawet znać się na kodowaniu. No dobrze, mimo wszystko powinien posiadać, choć minimalne pojęcie na ten temat, ale w porównaniu z wiedzą, jaką musiał mieć deweloper aplikacji jeszcze kilka lat temu, to są to naprawdę podstawy podstaw.

Nauka programowania – te języki warto umieć

Żyjemy w czasach, w których skończony kurs HTML CSS niewiele znaczy. Jeszcze kilka lat temu podstawowa znajomość tych języków umożliwiała znalezienie całkiem dochodowej pracy. Dziś, umiejętne posługiwanie się nimi może nam jedynie pomóc w nauce bardziej wymagających języków programowania. Takie języki to na przykład JAVA, w której tworzy się aplikacje. Nauka tego języka jest czasochłonna i potrafi skutecznie zniechęcić do programowania. Dlatego niestety coraz więcej młodych osób, rezygnuje z nauki po pierwszych kilku tygodniach kursów programowania w JAVIE. Pewnie w rym miejscu wiele osób czytających ten artykuł zapyta : „zaraz zaraz ale przecież nieraz zdarza się że urs programowania w JAVIE trwa zaledwie kilka tygodni, czy więc ludzie rezygnują z kontynuacji nauki już w końcowej fazie kursu?” Otóż nie – o kilkutygodniowych kursach wolimy nawet nie wspominać, ponieważ JAVA to język, którego nie nauczymy się w 3 tygodnie. Taki format nauki zazwyczaj opiera się na modelu bootcampów – czyli intensywnej nauki pochłaniającej czas i energię i nie dającej użytkownikowi przestrzeni w innych dziedzinach życia. Ok – ktoś powie że woli odciąć się od świata na kilka tygodni i przyswoić dawkę wiedzy, której inne osoby uczą się przez kilka miesięcy – nie sposób się z tym nie zgodzić, ale nie każdy uczeń wybierze taką drogę.

Platformy low code – ułatwienie dla programistów

Czym właściwie są platformy low code? To platformy umożliwiające pracę z gotowymi elementami kodu. Taki model tworzenia sprawia, że programista nie musi posiadać szerokiej znajomości języków programowania, aby stworzyć aplikację czy stronę internetową. Tworzenie aplikacji na androida, iOS czy jakikolwiek inny system nie było jeszcze tak proste. W praktyce, programowanie na takiej platformie polega na tworzeniu oprogramowania w czasie rzeczywistym i sprawdzaniu efektów, jakie uzyskujemy poprzez łączenie poszczególnych komend.

Jakie aplikacje mogę stworzyć w oparciu o low code?

Jaki rodzaj aplikacji można tworzyć w platformach low code? Dosłownie wszystkie – automatyzacja produkcji, rzucanie palenia, rozpoznawanie muzyki czy liczenie kroków. Możliwości w zakresie tworzenia o low code są dokładnie takie same, jak w przypadku samodzielnego programowania „od zera”. Uważamy więc, że warto przynajmniej zainteresować się tą metodą programowania – low code potrafi znacznie ułatwić życie zarówno początkującym, jak i doświadczonym programistom.