Jak usprawnić funkcjonowanie firmy? Oto kilka innowacyjnych rozwiązań!

Jak usprawnić funkcjonowanie firmy? Oto kilka innowacyjnych rozwiązań!

Firma powinna działać jak dobrze naoliwiony mechanizm – niestety jednak często zdarza się, że dane przedsiębiorstwo nie działa tak, jak powinno. Dziś więc przedstawimy Wam kilka innowacyjnych rozwiązań technologicznych, dzięki którym firma może znowu stanąć na nogi. W jaki sposób usprawnić komunikację pomiędzy poszczególnymi działami? Co zrobić, aby już nigdy nie księgować faktur z opóźnieniem? Oto kilka cennych porad!

Na czym polega digitalizacja firmy?

Na czym polega digitalizacja przedsiębiorstwa? To proces, w ramach którego firma zostaje przeniesiona do strefy cyfrowej, a uprawnione osoby mogą nią zarządzać za pośrednictwem oprogramowania ERP – czyli systemu do zarządzania firmą. W ramach tego systemu możemy prowadzić komunikację pomiędzy działami, wydawać zadania dla poszczególnych pracowników czy przetwarzać dokumenty firmowe. Pracodawca może poznać stany magazynowe, wydajność produkcji oraz dostępność firmowych zasobów w czasie rzeczywistym – wszystko to za pośrednictwem komputera z dostępem do internetu.

Cyfryzacja składania zamówień

Kolejna sprawa to digitalizacja składania zamówień – obecnie wiele firm IT oferuje tworzenie aplikacji na androida lub iOS, za pośrednictwem których klient może składać zamówienia oraz kontrolować ich przebieg. Taka aplikacja może być zsynchronizowana ze wspomnianym już systemem ERP, co jeszcze bardziej usprawnia procesy produkcji i sprzedaży.

Automatyzacja procesów produkcyjnych

Na czym konkretnie polega automatyzacja produkcji? Na wdrożeniu rozwiązań technologicznych zwiększających wydajność danego zakładu i odciążających zatrudnione w nim zasoby ludzkie. Maszyny takie jak podajniki rolkowe, wysięgniki czy pakowarki mogą się więc zając pakowaniem, przenoszeniem czy transportem – poszczególnych półproduktów pomiędzy działami. Praktyka pokazuje, że załoga ludzka wykonuje te czynności wolniej i mniej dokładnie niż maszyny. W przypadku w pełni zautomatyzowanych zakładów ryzyko błędu produkcyjnego spada do 0,1%. Dodatkowo, taki zakład może zoptymalizować koszty produkcyjne poprzez ograniczenie kosztów związanych z zatrudnieniem – oznacza to, że może produkować więcej i taniej co jest z kolei prostą drogą do zdobycia przewagi nad konkurencją. Nie należy więc się bać wdrażania nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Wręcz przeciwnie – warto wykorzystać możliwości, jakie nam dają, zanim zrobi to konkurencja. W innym przypadku może się okazać, że w krótkim czasie nasz udział w rynku zostanie ograniczony do minimum!