Technologia w przetwórstwie tworzyw sztucznych
Materiały nazywane potocznie plastikiem z punktu widzenia produkcji mają wiele zalet. To właśnie dlatego przeróżne produkty z tworzyw sztucznych towarzyszą nam na co dzień. Zastanawialiście się kiedyś jaka technologia za nimi stoi?
Urządzenia produkcyjne
Pierwotną formą praktycznie wszystkich tworzyw sztucznych jest drobny granulat. Pod taką postacią materiał daje się łatwo odmierzać i transportować. Znacznie łatwiej jest też go przetapiać czy łączyć z przeróżnymi barwnikami lub dodatkami uszlachetniającymi. Produkcja elementów z polipropylenu (PP) czy polichlorku winylu (PVC) jest wieloetapowa. W uproszczeniu materiał musi być najpierw odpowiednio skontrolowany, odmierzony, przetopiony i uformowany. Często wymaga też wcześniejszego wysuszenia.
Wszystkie te procesy wykonywane są za pośrednictwem specjalistycznych urządzeń. W zakładach zautomatyzowanych za transport tworzyw pomiędzy poszczególnymi etapami odpowiadają nowoczesne podajniki do tworzyw. W przeciągu godziny potrafią one wynieść na wysokość 4,5 m nawet 350 kg materiału. Oprócz nich, w halach produkcyjnych pracują także taśmociągi, automatyczne dozowniki, odwilżacze i przeróżne specjalistyczne wtryskarki oraz roboty przemysłowe.
Kontrola temperatury
Przetapiany w produkcji granulat nie może przekraczać określonych poziomów wilgotności. Ze względu na to całe zakłady przetwórcze muszą być odpowiednio ogrzewane i wentylowane. Bardzo często stosuje się tutaj ogrzewanie gazowe, jest ono wydajne i oszczędne, a dodatkowo pozwala spełnić normy emisji dwutlenku węgla. Najważniejszą kwestią jest tu jednak bezawaryjność, dlatego każdy zakład musi mieć w zanadrzu całodobową obsługę serwisową. Jeśli mieszkacie w większym mieście, to może być to dokładnie ten sam serwis, którego podstawową usługą jest naprawa Junkers. Kraków ma wielu specjalistów zajmujących się rozwiązaniami konkretnych producentów, często obsługują oni zarówno małe domowe piecyki, jak i piece przemysłowe.
Ekologiczne zasilanie
By zredukować koszty energii, wiele zautomatyzowanych zakładów produkcyjnych posiada własne farmy fotowoltaiczne. Ze względu na dostępność terenu szczególnie często stosuje się je w jednostkach usytuowanych z dala od miast. Nie oznacza to jednak, że zakłady niedysponujące dodatkową przestrzenią nie inwestują w fotowoltaikę. Powszechnie zakładają one instalacje solarne na dachach. Nie pokrywają one całego zapotrzebowania, ale i tak są w większości przypadków opłacalne. Oprócz skali, rozwiązania takie nie różnią się szczególnie od domowych mikroinstalacji. Są większe, ale na tyle nieznacznie, że często stosuje się w nich nawet taki sam falownik, czyli inwerter odpowiedzialny za zamianę prądu stałego na prąd przemienny.
W przetwórstwie tworzyw sztucznych stosuje się wiele nowoczesnych technologii. Branża ta ciągle jednak ewoluuje, możliwe więc, że za kilka lat będzie wyglądać już całkiem inaczej. Największą zmianą będzie na pewno postępująca już automatyzacja.